Hypoteční trh zamrznul

V posledních měsících jsme byli svědky růstu úrokových sazeb u hypoték, což způsobilo pokles zájmu o tyto úvěry. Na začátku roku hypoteční trh doslova zamrznul. Meziroční propad v objemu poskytnutých hypoték byl v lednu dokonce o 80 %. Co ho může znovu v letošním roce nastartovat?

Ochlazení zájmu o hypotéky má vliv také na trh s nemovitostmi, který je citlivý na změny v poptávce. K pozitivní změně by mohlo přitom v tomto roce přispět hned několik faktorů, které spolu navzájem souvisí.

Slevy, které tady dlouho nebyly

V důsledku nižšího zájmu o hypotéky došlo v poslední době k poklesu cen nemovitostí. Takovou situaci už řadu let trh nezná, doteď ceny neustále rostly. Majitelé si mohli počkat na kupce, který zaplatí jejich vysněnou cenu, poptávka po celé České republice totiž byla obrovská. Poněkud stranou stojí trh s novými byty, zde zatím nedošlo ke zlevňování, ale zájemci mohou využít různé bonusy v podobě garážového stání nebo například kuchyňské linky zdarma.

Tuto situaci, kdy starší byty zlevňují, jde ale perfektně využít ve vlastní prospěch. Lidé, kteří aktuálně přemýšlí o koupi bytu či domu a nemají naspořeno, často odradí vysoké úrokové sazby u hypoték. I když jsou ale sazby vysoko, tak je může vykompenzovat právě pokles cen a vyjednaná sleva navrch. Ve výsledku tak mohou kupci při výběru zajímavé nemovitosti ještě ušetřit. Stačí se jen nebát a začít komunikovat s makléřem nabídky. Podání vlastního cenového návrhu přeci vůbec nic nebrání.

A co vysoká inflace?

Dalším faktorem, který děsí nejednu rodinu přemýšlející o vlastním bydlení, je inflace a celková ekonomická situace. Řada domácností si zejména během covidu zvykla na to, že každý měsíc ušetří několik tisíc. Splácet hypotéku tak na první pohled nebylo nic nereálného. Jenže rodinné náklady rostou a hypotéka se vzdaluje.

Pokud začne inflace klesat a Česká národní banka ji bude brát jako zkrocenou, tak začnou postupně klesat i úrokové sazby. Tím se stanou hypotéky dostupnější.

Limity ČNB

Pro řadu žadatelů je hypotéka nedostupná také kvůli přísným limitům od ČNB. Například DSTI, tedy poměr mezi výší splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem, znamená pro některé rodiny stopku. I když mohou banky u tohoto limitu udělovat výjimky, tak je jich velmi málo a v tak malém počtu poskytovaných hypoték je jejich objem rychle vyčerpaný. Pokud by Česká národní banka přistoupila k uvolnění některých limitů, tak by se mohl hypoteční trh znovu rozpohybovat. Nabízí se samozřejmě i využití úvěru ze stavebního spoření, kterým je možné chybějící zdroje doplnit. A šikovný hypotéční makléř určitě najde i další cesty, jak se k hypotéce dostat. Naštěstí v RE/MAX Anděl spolupracuje i s takovými!

Ačkoli to na první pohled nevypadá, současný realitní trh nabízí dlouho nevídané příležitosti. Jen je třeba se nebát a kontaktovat makléře nabídky. Ve spolupráci s profesionálními hypotéčními poradci se cesta k novému bydlení hledá snadněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + dvanáct =