Podmínky pro hypotéky se mění. Na co si dát pozor?

Od 1. dubna začala platit nová pravidla pro získání hypotečního úvěru. Zpřísňují se limity týkající se toho, kolik musí mít žadatel našetřeno, jak moc se může zadlužit a jaká je maximální částka měsíční splátky. Podle analytiků kvůli tomuto kroku České národní banky na hypotéku nedosáhnou desítky procent žadatelů. Podívejte se s námi blíže na novinky, které platí od dubna.

Oddychnout si mohou mladší ročníky, pro které máme dobrou zprávu. Žadatelé o hypotéku, kterým je méně než 36 let budou zvýhodněni. Mají totiž možnost čerpat úvěr až na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Oproti starším lidem, kteří budou omezeni maximálně na 80 % LTV, tak nemusí mít tolik našetřeno. Dalším zvýhodněním je fakt, že banky pro mladší žadatele chystají speciální nabídky s nižší úrokovou sazbou.

Teď přejdeme k těm přísnějším novinkám. I mladší zájemce o hypotéky totiž čekají dvě podmínky, které musí nově splnit. Žadatelé o hypotéku musí dokládat poměr mezi celkovým zadlužením a výší čistého ročního příjmu. Takzvaný ukazatel DTI u žadatelů mladších 36 let může dosahovat hodnoty až 9,5. To znamená, že člověk, který má například čistý příjem 300 000 korun ročně a nesplácí žádný další úvěr, dosáhne na hypotéku až v hodnotě 2 850 000 korun.

Druhým důležitým ukazatelem je DSTI, který vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru oproti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Tento parametr DSTI podle aktuálního doporučení ČNB nesmí přesáhnout 50% hranici.

Nad 36 let je situace komplikovanější

Ostatní žadatelé, kteří mají nad 36 let, si nad novými podmínkami budou lámat hlavu častěji. Od 1. dubna totiž mohou získat úvěr maximálně na 80 % hodnoty zastavené nemovitosti. U obou výše zmíněných ukazatelů pro ně navíc platí přísnější podmínky.

DTI může dosahovat maximálně 8,5. V praxi tak klient s čistým měsíčním příjmem 30 000 korun, který k tomu splácí další půjčku ve výši 500 000 korun, dosáhne na hypotéku v maximální výši 2 560 000 korun.

Při pohledu na DSTI zjistíme, že je jeho hodnota v tomto případě 45 %. Žadatel s čistým měsíčním příjmem 30 000 korun a jiným úvěrem 500 000 korun (kde splácí měsíčně 5500 korun), může mít pouze hypotéku, kde bude splácet zhruba 8000 korun měsíčně.

Zájemci o hypotéku se musí od dubna připravit na to, že jim nestačí řídit se pouze podle LTV, jak tomu bylo v minulosti. Nyní musí myslet i na to, že jsou povinni doložit čistý příjem, který s výsledným úvěrem může výrazně zahýbat.

Pokud si nejste jistí, na jakou hypotéku dosáhnete nebo detailně nerozumíte novým podmínkám, tak vás rádi přivítáme u nás v kanceláři. U hypotečního poradce zjistíte, jak vás konkrétně nová pravidla ovlivní a rovnou si můžete zažádat o předschválení úvěru. Získáte tak jasnější představu, v jaké cenové relaci byste se měli pohybovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + 8 =