Stanou se podzemní kryty běžnou součástí domů?

Tornádo na Moravě, celosvětová pandemie nebo válečný konflikt pár set kilometrů od nás. Nikdo by ještě před pár lety nečekal, co všechno zažijeme. Tyto okolnosti nás přirozeně staví do zcela nových situací. Zatímco v průběhu pandemie Covid-19 extrémně stoupla poptávka po chalupách, dnes se objevují první poptávky po možnosti úkrytu před jiným nebezpečím.

Poptávka po chalupách trvá samozřejmě i v dnešních dnech. Ještě máme v živé paměti, jaké bylo trávit nekonečné lockdowny s dětmi v malém bytě. Nově se však objevují požadavky na domy s možností výstavby nebo přímo zařízeným krytem. Lidé se obávají nejen toho, že by se mohla opakovat situace s moravským tornádem, ale třeba i válečného konfliktu, který se odehrává nebezpečně blízko našich hranic.

Rázem lidé zjišťují, že by se neměli v případě jaderné války kde schovat. Domy a bytové zástavby už totiž s takovými situacemi nepočítají. Ty starší, kde se ještě úkryty v nějaké podobě nachází, už většinou nejsou v nejlepší kondici. Novější domy a byty už zase žádné takové místnosti nemají a developeři raději místo využili například pro parkování.

Kryty se pravděpodobně vrátí

Dá se očekávat, že události posledních měsíců, změní to, jak budou majitelé nemovitostí přemýšlet nad výstavbou nebo rekonstrukcí svých domů či bytovek. Například ve Švýcarsku platí nařízení, že každý dům musí mít vlastní podzemní kryt. Ten přitom své majitele může ochránit i v jiných situacích, jako bylo loňské ničivé tornádo na Moravě. Každý si určitě vybaví záběry místních, když jim přírodní katastrofa trhala střechy a vybíjela okna. Lidé se ukrývali ve sklepech nebo si utíkali lehnout do vany.

Samozřejmě, že podobná situace nejspíš nikdy nepřijde. Alespoň si to všichni přejeme. Ale i kdyby se objevila pouze jedenkrát za náš život, je lepší být připraven. A také je třeba myslet na to, že vhodně vybudovaný kryt bude zvyšovat hodnotu nemovitosti. Tak jako tak jich bude stále málo a pro některé kupující může mít velmi vysokou cenu. Je to podobné jako v případě terasy nebo balkonu. Jejich vlastnictví je obrovská výhoda a byty bez nich se prodávají levněji a občas hůře než byty s menší venkovní plochou. Možná se jednou dočkáme i situace, kdy bude kryt standardním vybavením domu. I když budeme mnohem raději, když zůstaneme jen u těch výjimečných případů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − 8 =