Pozor na daň z nemovitosti

Každý, kdo si v loňském roce jakkoliv pořídil nebo zdědil nemovitost, musí v roce 2023 zaplatit daň z nemovitosti. Termín pro podání přiznáni k dani z nemovitých věcí se už nezadržitelně blíží. Pokud se vás daň týká, tak ho musíte podat do 31. ledna.

I pokud jste v roce 2022 nemovitost prodali, darovali nebo jinak pozbyli, tak musíte tuto změnu nahlásit na finančním úřadu. Navíc je potřeba myslet na to, že i když jste nějakou nemovitost v konkrétním kraji prodali, ale jiná nemovitost vám v něm zůstala, musíte podat daňové přiznání.

Koho se týká daň z nemovitých věcí?

Jak už bylo řečeno, tak se daň z nemovitosti týká všech, kteří si pořídili nemovitost, zdědili ji nebo jinak nabyli byt či dům. Zároveň s tím musí počítat i lidé, u jejichž nemovitosti došlo v loňském roce k nějaké zásadní změně. Tou je například kolaudace, změna způsobu užívání nebo vynětí z půdního fondu. Kromě toho platí povinnost taky pro nástavby nebo naopak částečné likvidace částí domů, v případě úpravy výměry pozemku nebo nové přístavby. Každou úpravou totiž majitelé změní výpočet výše daně.

Vždy u nového spoluvlastnictví stačí, když daňové přiznání podá jeden ze spoluvlastníků, který se tak stane zástupcem všech. Zároveň je možné, aby spoluvlastníci podali přiznání samostatně.

Jak daňové přiznání podat?

Nejjednodušší je využití online finančního úřadu, na kterém se přihlásíte do Daňové informační schránky plus (DIS+) a daňové přiznání podáte elektronicky. U daně z nemovitých věcí můžete využít předvyplnění daňového přiznání údaji z posledního přiznání. Pro případ, že budete daňové přiznání podávat poprvé je k dispozici návodný průvodce (sekce FORMULÁŘE → NOVÝ ELEKTRONICKÝ FORMULÁŘ → Daň z nemovitých věcí → VYPLNIT Z PRŮVODCE). Průvodce je k dispozici také zde, stačí kliknout na Daň z nemovitých věcí a následně VYPLNIT Z PRŮVODCE.

Platba počká do konce května

Uhrazení daně z nemovitých věcí nebo alespoň zálohy je nutné do 31. května 2023. Pokud máte datovou schránku, tak místo složenky od Finanční správy obdržíte informaci pro platbu daně právě zde. Obdobně je tomu i v případě uživatelů DIS+, kteří najdou informace pro placení daně v DIS+ v sekci NASTAVENÍ A INFORMACE O SUBJEKTU → Daň z nemovitých věcí a nebude jim již zasílána složenka. Pokud byste chtěli informaci k dani zaslat do e-mailu, tak si o to musíte požádat do 15. března 2023. Například prostřednictvím tohoto formuláře. Poplatníci, kteří platí daň skrze SIPO, bude úhrada provedena tímto způsobem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

devatenáct + dvacet =