Jak si pohlídat spotřebu energií?

Ceny energií během roku 2022 závratně rostly. Těm, kteří zvýšení cen nepromítly do fungování svých domácností, hrozí, že za spotřebovanou energii zaplatí až třikrát tolik, co před rokem. Úsporná opatření se přitom zdaleka netýkají jen snížení teploty vytápění. Máme pro vás několik tipů, jak ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Nejčastějším způsobem, jak Češi aktuálně šetří, je snížení teploty ve vytápěných místnostech. Ať už topíte elektřinou nebo plynem, i pouhý stupeň dolů oproti loňské zimě může ušetřit výraznou část nákladů. Konkrétně to znamená, že každý „uspořený“ stupeň Celsia vám sníží spotřebu o 5 až 10 procent. Kromě toho se můžete zamyslet nad tím, jestli je potřeba vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu. Jen pozor na úplné zavírání hlavic na radiátorech, při permanentních teplotách okolo 18 °C hrozí vznik plísní.

Pomůže (i) chytrá domácnost

Řada domácností má u vytápění k dispozici termostat, díky kterému lze nastavit i časový harmonogram, kdy se má v domě či bytě topit. Ráno, než vylezete z postele, tak už mohou radiátory hřát a stejně tak se při vašem odchodu do práce vypnout. Stačí vše jednou nastavit a o správný chod se již postará samotný termostat. Nejen, že ušetříte peníze, ale máte o starost méně.

Moderní centrální termostat ale doma nemá každý. Pokud patříte mezi lidi, kteří si můžou o detailním nastavení vytápění pouze nechat zdát, můžete sáhnout po chytrých termostatických hlavicích. Ty se montují přímo na radiátory a můžete jejich prostřednictvím regulovat teplotu nebo si je (podobně jako termostat) naprogramovat. Ovládat je lze pomocí mobilu a často i vzdáleně, například prostřednictvím webové aplikace.

Další vychytávkou z kategorie smart home jsou chytré zásuvky. Kromě toho, že umožňují jakýkoliv spotřebič zapnout nebo vypnout na dálku, některé dokáží také měřit spotřebu elektrické energie. Díky tomu máte přehled, jaké spotřebiče vás stojí měsíčně nejvíc. Na úplný začátek si tak stačí pořídit pár těchto zásuvek a postupně je u všech zařízení prostřídat. Největší „žrouty“ potom můžete případně omezit.

Je potřeba pamatovat i na to, že některé vaše spotřebiče odebírají elektřinu i ve chvíli, kdy jsou vypnuté. V takzvaném stand-by režimu vás pak mohou vyjít ročně klidně až na několik tisíc korun. Na první pohled se může zdát, že takových zařízení příliš není, ale zkuste se zamyslet. Typicky se jedná o nabíječky či například televize, ale i další zařízení, které se automaticky zcela nevypínají. Všechny takové spotřebiče používáte aktivně jenom malou část dne, po zbytek doby ale fungují v pohotovostním režimu.

Investice, která se vyplatí

Každá technologická vychytávka v podobě chytrých zásuvek, hlavic nebo termostatu znamená často neplánované výdaje navíc. Vynaložené náklady v řádu tisíců korun se vám ale brzy vrátí a budete mít výrazně větší kontrolu nad spotřebou energií. Podobné to je i u velkých investic v podobě tepelných čerpadel nebo fotovoltaických panelů. Zde se ale bavíme o mnohem vyšších částkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + 1 =