Prodeje bytů v Česku trhají rekordy, i přes výrazně rostoucí ceny

Loni v prosinci se podle dat z katastru nemovitostí od ČÚZK v České republice prodalo celkem 5048 bytů, z toho 1291 v Praze. Tak úspěšný měsíc, co se týče prodejů bytů, realitní trh nepamatuje nejméně od roku 2019. Hodnota všech prodaných bytů v Česku byla v loňském prosinci podle ČÚZK 21,2 miliard korun. Například oproti prosinci v roce 2020 je to nárůst o necelých 55 %. V Praze se prodaly byty v celkové hodnotě přesahující 9 miliard korun. Kupce neodrazují ani mnohdy nadhodnocené ceny.

Rostoucí ceny nemovitostí jsou velkým tématem, které hýbe veřejným prostorem. Zdražování bytů či domů se totiž týká téměř každého, ať už nějakou nemovitost pronajímáte, plánujete se nastěhovat do „svého“ nebo hledáte investiční příležitost. Někteří si mnou ruce nad tím, jak se jejich nemovitosti rychle zhodnocují, jiní zase lamentují nad tím, že si s takovou vlastní byt nepořídí. Pojďme se podívat, co stojí za tak velkým zájmem o nemovitosti a rekordním prodejem bytů v ČR na konci loňského roku.

Co stojí za rekordními prodeji?

Mezi hlavní důvody rekordních prodejů bytů v Česku patří několik faktorů. Koronavirová pandemie v podstatě zamkla všechny v Česku na několik měsíců doma. Mnoho lidí si tak nashromáždilo nemalou sumu peněz, zároveň během nejisté doby většina rodin zbytečně neutrácela. Podle České národní banky úspory českých domácností dosahovaly ke konci loňského roku více než 3 biliony korun, což je rekordní číslo. Češi rovněž drží největší podíl peněz v hotovosti v celé historii. To ostatně denně vidí i naši makléři, kdy výrazně narostl zájem o 100% financování z hotovosti. Ti, kteří neměli dostatečný obnos peněz, loni využili velmi nízké úroky u hypoték, které u nás nebyly k vidění několik let.

Kromě toho, že byl loňský rok pro řadu rodin či investorů vhodným obdobím pro nákup bytu, jsou zde i další důvody, na které nesmíme zapomenout. Češi mají v sobě napříč generacemi zažitou představu, že by měli nemovitost ideálně vlastnit. Navíc poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku bytů k prodeji. Výsledkem jsou rekordní čísla prodejů bytů v České republice.

Změní se něco?

Je logické, že se nás řada lidí ptá, kde se rostoucí ceny zastaví a jestli je pořád vhodná doba pro nákup nemovitosti. Věšteckou kouli sice nevlastníme, ale i tak je zřejmé, že se situace na realitním trhu v blízké budoucnosti nezmění. Na pokles cen se čekat nevyplatí, ten totiž s největší pravděpodobností nepřijde, nárůst se může pouze zpomalit. Investoři a zájemci o bydlení budou chtít vlastnit nemovitost i nadále a nezastaví je ani nárůst úrokových sazeb.

Pokud se zajímáte o nákup bytu, domu či pozemku, tak vám rádi poradíme a pomůžeme najít vhodnou příležitost. Vyznat se v tak rozsáhlém trhu totiž není jednoduché, ideální je mít partnera, který vás provede všemi možnostmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 − 4 =