Vyúčtování energií může nemile překvapit

V tomto období dorazí mnoha domácnostem vyúčtování za energie. To může být pro některé z nich velkým šokem. Vysoké poplatky za energie a další zálohy představují zejména pro nízkopříjmové rodiny a seniory finanční komplikace. I proto mohou znovu získat na oblibě vícegenerační domy nebo menší byty pro seniory jednotlivce.

Rostoucí náklady za energie jsou v posledním roce velkým tématem. Řada lidí se proto v zimních měsících uskromnila a omezila svůj komfort. Registrujeme, že zájemci o nájemní bydlení kladou velký důraz na podrobné informace o výši záloh a někteří žádají i o předložení vyúčtování všech poplatků ještě před samotnou prohlídkou bytu. Například u pronájmu pražského 2+kk se měsíční poplatky nezřídka dostávají na úroveň 6 až 8 tisíc korun.

Ať už pro nájemce, tak i pro majitele nemovitosti je to velmi citlivé téma. Lidé se totiž často snaží najít viníka a obviňují právě majitele, stát, energetické společnosti a další instituce z toho, že nastavili příliš vysoké ceny. Je ale třeba si uvědomit, že náklady na energie a služby se neustále zvyšují a tato situace navíc není pouze tuzemským problémem.

Nejvíce ohrožení jsou senioři

Vzhledem k tomu, že mají starší lidé obvykle omezené příjmy a méně úspor na placení záloh a účtů za energie, mohou se dostat do kritických situací. Zejména v případech, kdy jako jednotlivci žijí ve velkém domě či bytě. I když je toto téma často tabu, vhodným řešením může být přestěhování do menšího bytu s nižšími náklady. Tento krok je ale pro většinu z nich obtížný, především pokud jsou vázáni na své stávající bydlení, ke kterému mají dlouholetý vztah.

Přesun do menšího bytu může nicméně přinést řadu výhod. Menší byty jsou obvykle levnější, co se týče údržby a není potřeba vynaložit tak vysoké náklady na zálohy. Kromě toho mohou být ideálnější na udržování pořádku.

V případě, že se senioři rozhodnou přestěhovat, je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Mezi ně patří například lokalita bytu a dostupnost zdravotnických zařízení, obchodů a dalších služeb. Někdy je také nutné najít bydlení, které je bezbariérové a splňuje specifické potřeby starších lidí. Za zvážení v některých případech stojí i přesun do domova pro seniory, které poskytují sociální služby.

Přijde znovu boom vícegeneračních nemovitostí?

Všechny výše zmíněné faktory mohou mít za následek znovuobjevení vícegeneračního bydlení. Jeho obliba v poslední době znovu roste a lidé těží z mnoha výhod. Jedním z hlavních důvodů je finanční aspekt. Životní náklady, jako jsou nájemné, účty za energie, potraviny a další výdaje, se dnes neustále zvyšují. Vícegenerační bydlení tak může být pro některé rodiny finančně výhodnější, než kdyby si každý jednotlivě platil nájem nebo hypotéku.

V případě zdravotních nebo finančních problémů se mohou členové rodiny navzájem podpořit. Starší příbuzní nežijí sami, takže se mohou cítit bezpečněji a méně osaměle. Naopak rodiče menších dětí zase mohou uvítat, že jim potomky pohlídá babička nebo dědeček.

Každá životní situace má řešení a na realitním makléři je najít pro klienta tu nejlepší. Ať už přemýšlíte nad pronájmem nebo koupí nemovitosti, tak jsme vám v RE/MAX Anděl nablízku a vždy připraveni pomoct.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − 13 =