Fondy oprav SVJ jsou podfinancované

Majitelé bytů a domů aktuálně nezažívají zrovna nejpříjemnější období, mohou za to rostoucí zálohy za energie a zdražování řady služeb. Měsíční náklady potřebné k bydlení tak neustále rostou. Dosud se například u řady bytových domů ještě nezvedaly odvody do SVJ. To se ale v nejbližší době pravděpodobně změní, zejména fondy oprav by totiž potřebovaly navýšit.

V bytových domech na podfinancované fondy narazí vlastníci nejčastěji v ten nejméně vhodný moment, když je potřeba v domě něco naléhavého opravit nebo rekonstruovat. Při kalkulaci rozpočtu často SVJ zjistí, že je potřeba vybrat mnohem více peněz, než je ve fondu oprav k dispozici. Pokud vlastníci částku nedoplatí, tak zbývá pouze jediné východisko – půjčka. Ty jsou nyní ale kvůli vysokým úrokovým sazbám nevýhodné.

Komplikací jsou společné odvody do SVJ, které jsou stále nastavené na předkrizové období a nereflektují tak současnou ekonomickou situaci. Typicky jde o fond oprav, služby, ale také spotřebu energií ve společných prostorách domu. Při současných cenách stavebních prací a stavebního materiálu snadno může SVJ zjistit, že na opravu nemá a bude ji muset odložit.

Aktuálně tak bytové domy řeší, jak s tímto problémem naložit a ideálně najít řešení do konce roku. Pro majitele bytů by totiž bylo velmi nepříjemné, kdyby se o zdražování dozvěděli například po letošní zimě, kdy se dají očekávat vyšší náklady na energie. Někde tak SVJ chtějí přistoupit ke zdražování co nejdříve, jinde vyčkávají na další společnou schůzku.

Situace se liší dům od domu, někde stihli potřebné opravy ještě před zdražováním a několik nejbližších let tak nemusí z fondu finance výrazně ukrajovat. Je zde ale také mnoho domů, které ideální situaci prováhaly a už nemohou dále vyčkávat.

Příspěvky jsou povinné

Odvody do fondů SVJ jsou pro všechny vlastníky bytů povinné, pravidelné platbě zálohy se tak nelze vyhnout. Členem SVJ se přitom stává každý člověk, který koupí byt. Je potřeba myslet i na to, že se povinnost nepřenáší na nájemce, ale vždy je za odvody zodpovědný majitel.

Nejčastěji se výše částky ve stanovách upravuje podle obyvatelné plochy, za metr čtvereční se tak například platí několik desítek korun. Případně se poplatek stanovuje paušálně podle konkrétní bytové jednotky. V obou případech se ale musí většina vlastníků na shromáždění, kde pravidla určí, shodnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

jedna × 1 =